ژاپن: عجیب و غریب

عجیب و غریب تنها واژه‌ایه که وقتی اسم ژاپن به گوشم میخوره، به ذهنم میاد. از اساطیر و خدایانی که گویی ساخته‌ی ذهن یک بیمار شیزوفرنی‌اند تا سبک‌های عجیبی که در انیمه‌ها، مانگاها و دیگر هنرهایشان دارند. از کارهای غیر قابل باور و حال به هم زنی  که در فیلم‌های پ*و*ر*ن انجام می‌دهند تا نحوه کار کردن و فعالیت اقتصادی‌شان و حتی نحوه‎‎ی خودکشی‌شان… همه چیز این ملت به طرز گیج کننده‌ای عجیب و غریبه!

توی این مطلب یکسری از عجیب‌‌ترین مقالاتی رو که تابحال درباره ژاپن خوندم رو با شما به اشتراک میگذارم.

هیکیکوموری، واژه‌ای ژاپنی برای نامیدن افراد بشدت گوشه‌گیری که بطور کامل از جامعه بریده‌اند و در خانه یا اتاق خود به فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای چون بازی‌های رایانه‌ای مشغواند و در مواردی حتی بمدت چندین سال خود را از این انزوا خارج نمی‌کنند.

مردان علف‌خوار، اصطلاحی در ژاپن برای نامیدن مردانی که از ازدواج و یا داشتن دوست‌دختر اجتناب می‌کنند.

کاروشی، اصطلاحی در زبان ژاپنی که به معنای مرگ ناشی از کار زیاد است.

ساراری مان،یک اصطلاح برای کارگران یقه-سفید یا همونطور که در فارسی رایجه، کارمند. ساراری مان شدن یک شغل بسیار سطح بالا و مورد انتظار برای فارغ التحصیلان کالج است. بسیاری از پدر و مادران ژاپنی آرزو دارند که فرزندانشان تبدیل به ساراری مان یا کیاریائو مان (کارمند زن) بشن.

تعدادی از کارگران یقه-سفید ژاپنی

یک کارگر یقه-سفید که از شدت خستگی در مترو خوابش برده است.

پاراسایتو شینگورو، اصطلاحی در زبان ژاپنی برای افرادی که تا اواخر دهه دوم و اوائل دهه سوم زندگی‌شان را کماکان در خانه والدین‌شان می‌مانند تا از مراقبت مجانی و زندگی بی دغدغه لذت ببرند، این اصطلاح اغلب دارای بار منفی است و برای زنان مجرد بالغ بکار گرفته می‌شود.

کودوکوشی، بصورت تحت الفظی به معنی مرگ در تنهایی است و به پدیده‌ای نوظهور در ژاپن اطلاق می‌شود که جنازه فردی که در تنهایی مرده است تا مدت زیادی در محل مرگش بدون اطلاع دیگران مانده باشد. (این اتفاق اغلب برای افراد سالخورده رخ می‌دهد).

آئوکیگاهارا، جنگلی واقع در شمال غربی کوه فوجی در ژاپن که به نام جنگل خودکشی معروف شده است و این جنگل به عنوان دومین مکان پرطرفدار برای خودکشی شناخته شده است. بطوری که در یک پیاده روی معمولی در این جنگل می‌توان چندین مورد از بدن‌های آویزان به درخت و پوسیده شده را دید.

یک جسد پوسیده در جنگل خودکشی

اوباسوته، به‌طور تحت‌اللفظی یعنی رهاسازی یک پیرزن (در طبیعت، تا از گرسنگی بمیرد).

بوکاکی، در این نوع از عمل جنسی که یک روش س*ک*س گروهی است، عده‌ای از مردان به نوبت روی یک مفعول زن انزال می‌کنند و منی خود را بر روی صورت و بدن وی می‌ریزند.

سوماتا، اصطلاحی ژاپنی برای نوعی آمیزش غیر دخولی است که در فاحشه خانه‌های ژاپن بسیار محبوب است.

رؤیای همسر مرد ماهی‌گیر، تابلویی مربوط به سال ۱۸۲۰ است که زنی را در اوج لذت جنسی نشان می‌دهد که با دو اختاپوس در حال کامگیری است.

تابلوی رویای همسر مرد ماهیگیر

 

من وقتی که این مطالب رو می‌خونم یا وقتی که فیلمی، انیمه‎ای یا کلیپی درباره ژاپن می‌بینم پیش خودم فکر می‌کنم چرا این مردم اینطوری‌اند؟ دلم میخاد که این سوال رو با یک پاسخ ساده و سریع جواب بدم، مثلا بگم مدل اقتصادی که از بعد جنگ جهانی دوم توی این کشور رایج شده مادر همه‌ی این رفتار هاست. یا دلم میخاد اینها رو به نظام سلسله مراتبی جامعه سنتی ژاپن ربط بدم و بگم که هنوز هم به نحوی اون سلسله مراتبِ سخت روی این جامعه تاثیر میگذاره. ولی واقعیتش اینه که این سبک از زندگی مثل تمام چیزهای دیگه‌ی این دنیا باید بصورت چند عاملی بررسی بشه. تک عامل‌ها هیچوقت نمی‌تونن توضیح جامعی درباره یک پدیده بدن. این مردم اینطورین چون محیط‌شون به این سمت بردتشون، شاید تنها روش جواب گرفتن توی اون محیط و توی اون سیستم اینطوری زندگی کردنه!

اشتراک گذاری در:
صادق آدینه
صادق آدینه
کارشناس ارشد علوم شناختی و متخصص نورومارکتینگ هستم و علاقه‌مند به نوشتن درباره‌ی فلسفه، علم، روانشناسی، سینما و موسیقی.

دیدگاه‌ها

avatar
wpDiscuz