چطور گرگ‌ها رودخانه‌ها را تغییر دادند؟

این کلیپ جالبیه و درس جالبی هم میشه ازش گرفت. ۳ نکته درباره این کلیپ به ذهن من میرسه:

۱- بحث علمیِ قضیه: بیش از حد ساده سازی شده!

واقعیت اینه که تغییرات توی طبیعت به این سادگی و سر راستی که توی این کلیپ نشون میده، اتفاق نمی‌افتن. در واقع تغییرات تا این حد تک-عاملی نیستند، بلکه چند-عاملی هستند. برای هر تغییری در طبیعت همزمان چندین عامل وجود داره که هر کدوم از این عوامل به میزان متفاوتی اثرگذار هستند. (اگه یه سرچ کوچیک بکنید و مطالعات بعدی درباره این قضیه رو بخونید، خواهید فهمید که گرگ‌ها تنها عامل تغییرات در این اکوسیستم نبودن، ولی خب عامل مهمی بودن. می‌تونین این عبارت رو جستجو کنید: Reintroduce wolves to yellowstone).

۲- بحث تکاملی قضیه: گذشته از ایراد قبلی، این موضوع، بطور کلی درست هست و به ما میگه که نتیجه هر تغییر مصنوعیِ کوچک ما توی سیستمی مثل طبیعت چقدر میتونه غیر قابل پیش بینی باشه. در واقع این یک سیستمه که طی زمان طولانی ایجاد شده و کاملا هماهنگ شده. وقتی بصورت مصنوعی تلاش بکنیم که تغییری توش بدیم (بدون اینکه کل سیستم رو درک کرده باشیم) نتایج تقریبا فاجعه باری بوجود میاریم.

۳- گذشته از تمام اینها، طور دیگه‌ای که میشه به این داستان نگاه کرد اینه که بصورت یک استعاره از جامعه انسانی دیدش. اینکه گرگ‌های جامعه انسانی هم وجودشون لازمه و با حذف کردنشون، تعادل جامعه بهم خواهد خورد. (تغییرات مصنوعی و فکر نشده‌ای که بدون درک کاملی از سیستم پیاده شدن و جامعه رو با مشکل مواجه کردن، مثل تجربه کمونیسم در شوروی یا چین). بالاخره هر چی باشه جامعه انسانی هم طبق یک فرایند تکاملی بوجود اومده و هر چیزی که توش هست یه جورایی یه کاربردی هم داره!

+ برای واژه Trophic Cascade من معادل فارسی “آبشار غذایی” رو انتخاب کردم (که البته با مفهوم زنجیره غذایی یا Food Chain فرق داره).

++ این ویدئو از کانال یوتیوب Sustainable Human گرفته شده است و توسط وبسایت www.ouroboros.ir ترجمه شده است.

اشتراک گذاری در:
صادق آدینه
صادق آدینه
کارشناس ارشد علوم شناختی و متخصص نورومارکتینگ هستم و علاقه‌مند به نوشتن درباره‌ی فلسفه، علم، روانشناسی، سینما و موسیقی.

دیدگاه‌ها

avatar
wpDiscuz