سخنرانی: نیروهای پنهانی که به تصمیمات ما شکل می دهند

این سخنرانی را دن آریلی، دانشمند مشهور که در حیطه اقتصاد رفتاری پژوهش می‌کند در دسامبر ۲۰۰۸ در گردهمایی تِد ارائه کرده است. او در این سخنرانی به این مسئله‌ی بسیار عمیق می‌پردازد که آیا واقعا تمام تصمیماتی که ما می‌گیریم، بر اساس انتخاب شخصی و دقیق خودمان است یا عواملی بیرونی و نیروهای پنهانی وجود دارد که به تصمیمات ما شکل می دهند؟ او در این سخنرانی با ارائه مثالهایی از تحقیقاتش در اقتصاد رفتاری ثابت می‌کند که درصد بالایی از انتخاب‌های ما از پیش دستکاری شده‌اند و در واقع انتخاب خودمان نیستند.
دن آریلی یک کتاب بسیار خوب هم در اینباره نوشته است که رامین رامبد آن را با نام “نابخردی‌های پیش بینی پذیر: نیروهای پنهانی که به تصمیم ما شکل می‌دهند” به فارسی ترجمه کرده است و توسط نشر مازیار منتشر شده است.

برای نمایش بهتر ویدئو در صفحات کوچک مانند موبایل و تبلت، ابتدا گزینه چرخش صفحه نمایش را در دستگاه خود فعال کنید و سپس دستگاه را در حالت افقی (Landscape) قرار داده و ویدئو را پخش کنید.

اگر مایل به تماشای آنلاین این سخنرانی نیستید می‌توانید یک نسخه از آن را همراه با زیرنویس فارسی و بصورت مستقیم از اینجا دانلود کنید.

 

لطفا پس از تماشای این سخنرانی، دیدگاه‌تان را درباره‌ی آن با من به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری در:
صادق آدینه
صادق آدینه
کارشناس ارشد علوم شناختی و متخصص نورومارکتینگ هستم و علاقه‌مند به نوشتن درباره‌ی فلسفه، علم، روانشناسی، سینما و موسیقی.

دیدگاه‌ها

avatar
wpDiscuz